Obchody 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej

Gniazda „Sokoła” w całym kraju świętowały 100. rocznicę zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, o czym można przeczytać na ich stronach i profilach społecznościowych. Tymczasem w Warszawie delegacja Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce rozpoczęła udział w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej od udziału w uroczystościach w Ossowie.

Pod Ossowem

W Ossowie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami rozpoczęła uroczysta Msza Święta na terenie kaplicy przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku w Ossowie. Po nabożeństwie miało miejsce uroczyste składanie kwiatów. W imieniu ZTG „Sokół” w Polsce kwiaty złożyli druhowie: prezes honorowy ZTG „Sokół” w Polsce Zbigniew Okorski, członek Zarządu Jan członkowski oraz członkini Zarządu Małgorzata Haller.

Wieczorem delegacja Związku wzięła udział w koncercie organizowanych przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Koncert fortepianowy utworów Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Karola Radziwonowicza był połączony z prelekcją prof. Jana Żaryna, dyrektora Instytutu.

Od lewej: Zbigniew Okorski, Małgorzata Haller i Jan Członkowski

Pod pomnikiem

W niedzielę, 16 sierpnia „Sokół” tradycyjnie upamiętnił wszystkich poległych druhów „Sokoła” w wojnie polsko-bolszewickiej składając kwiaty pod jedynym tego typu w Polsce obeliskiem. Obelisk, na którym pierwotnie znajdowały się trzy tablice upamiętnia poległych w I wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej sokołów, znajduje się przy Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej na warszawskim Bródnie. Członkowie „Sokoła” i władz Związku spotykają się tam corocznie już od 30 lat.

Foto. Tomasz Jasiński

Zostaw komentarz

komentarzy