W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości obchodzono w „Sokole” niezwykle uroczyście. W tegoroczne uroczystości włączyli się przedstawiciele gniazd z całej Polski. Specjalnie dla naszych czytelników zebraliśmy relacje najciekawszych z nich.
Najmłodsi uczestnicy wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w Dynowie
Marsz Niepodległości
W tegorocznej edycji Marszu, który zgromadził rekordową liczbę uczestników, udział wzięli przedstawiciele gniazd sokolich z Lublina, Leszna, Strachocina, Warszawy i innych gniazd. Udział w Marszu Niepodległości już na stałe wpisał się w kalendarz sokolich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W latach ubiegłych gniazda z Leszna i Lublina wchodziły w skład Honorowego Komitetu Poparcia Marszu Niepodległości, dlatego już dzisiaj można mieć pewność, że na kolejnym Marszu Niepodległości w Warszawie, przedstawicieli „Sokoła” na pewno nie zabraknie.
Uczestnicy Marszu Niepodległości z Lublina
Bydgoszcz
Jeszcze przed uroczystościami druh Andrzej Bogucki, prezes TG „Sokół” Bydgoszcz-Fordon, apelował: „Obywatele Królewskiego Miasta Bydgoszczy, Władze Samorządowe Bydgoszczy i Województwa, Wojewoda Kujawsko – Pomorski, pamiętajcie w swoich przemówieniach, że Sokoli z Kujaw i Pomorza mieli znaczący wkład w odzyskanie Niepodległości Polski. Złóżcie kwiaty i zapalcie znicze pod tablicą Gen. Józefa Hallera, która znajduje się przy ul. Toruńskiej 30 w Bydgoszczy”.
W Bydgoszczy 11 listopada 2015 r. odbyły się wojewódzkie uroczystości 97. Rocznicy Niepodległości Polski, w których uczestniczyła delegacja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera. Sokoli zostali zaproszeni na uroczystości przez Ewę Mes Wojewodę Kujawsko ? Pomorską, Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko ? Pomorskiego, Rafała Bruskiego Prezydenta Miasta Bydgoszczy i gen. broni Edwarda Gruszkę Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcę Garnizonu Bydgoszcz.
Grupa rekonstrukcyjna biorąca udział w obchodach w Bydgoszczy
Następnie, o czym pisaliśmy już wcześniej, Sokoli Fordońscy przy ulicy Długiej 52 zapalili znicz pod tablicą gdzie wydano pierwszy numer ?Dziennika Bydgoskiego?, którego wydawcą był red. Jan Teska. W dworku ?Bogucice? na Tatrzańskim w Bydgoszczy, sokoli zorganizowali wieczór pamięci sokołów walczących o niepodległość Polski. Prezes Andrzej Bogucki przedstawił postaci małżeństwa sokołów red. Jana Teski i Jego żony Wincentyny.
Dynów
Nawiązując do patriotycznych tradycji Polskiego Domu, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dynowie 11 listopada 2015 r. już po raz czwarty zorganizowało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Współorganizatorami były Liceum Ogólnokształcące i Miejski Ośrodek Kultury. Liczniejsze niż dotąd grono miłośników pieśni narodowych zaproszone zostało do hali gimnastycznej LO, która na ten wieczór została zamieniona na widowiskową (pomniejszona przedzielającą ją do połowy kotarą). W programie artystycznym wystąpili uczniowie liceum, mali przedszkolacy i uczniowie szkoły muzycznej. W patriotycznych śpiewach uczestniczyli wszyscy: Rodzice, Pan Burmistrz, Pan Dyrektor, Prezes, dzieci i młodzież. I tak kolejny raz czynnie włączyliśmy się wszyscy w tworzenie nowej tradycji, jaką jest patriotyczny zwyczaj wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Druhowie dynowskiego gniazda wraz z uczestnikami śpiewów kolejny raz pokazali, że szanują naszą narodową historię oraz, że potrafią być razem.
Uczestnicy patriotycznych śpiewów w Dynowie
Leszno
11 listopada druhowie leszczyńskiego ?Sokoła? oraz Polowej Drużyny Sokoła wzięli udział w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości w Lesznie. Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. o godz. 10.00 w kościele św. Antoniego. O godz. 12.00 wystartowała gra miejska, w której leszczyński ?Sokół? wystawił dwa stanowiska.
Stoisko Polowej Drużyny Sokoła pod leszczyńskim Ratuszem
Dla uczestników gry miejskiej, która rozpoczęła się około godz. 12.00, Polowa Drużyna Sokoła zaprezentowała uzbrojenie strzelca Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej, umundurowanie i wyposażenie. Zadaniem zawodników biorących udział w grze było składanie broni na czas, po wcześniejszym przeszkoleniu przez druhów PDS. Była też możliwość wstąpienia się w szeregi „Sokoła”. Natomiast przedstawiciele leszczyńskiego TG ?Sokół? przygotowali krótki test historyczny dotyczący Leszna i regionu, który poprzedził krótki wykład historyczny dotyczący historii Leszna i regionu, który wygłosili druhowie Damian Szymczak i Damian Małecki.
Poznań
Z okazji Święta Niepodległości druhowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Poznań-Winiary razem z harcerzami z zastępu Wilki 2 PDH „Czantoria” im. Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, zapalili znicz przy Dębie Pamięci Stanisława Bręczewskiego, sokoła, policjanta zamordowanego w Twerze przez NKWD. Drugi znicz zapłonął ku pamięci sokoła winiarskiego, lotnika tragicznie zmarłego w Wielkiej Brytanii podczas II Wojny Światowej Stanisława Jarzębowskiego.
Dąb Pamięci Stanisława Bręczewskiego
Sanok
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się w Sanoku już 7 listopada. Tego dnia miejscowy „Sokół” zorganizował Bieg Niepodległościowy. Zwody odbyły się już po raz 10. W tegorocznym?X Biegu Sokolim ? Niepodległościowym?, prowadzącym ulicami Sanoka, wzięło udział 163 zawodników na dystansach 2500 m i 5000 m. Bieg odbył się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sanoka ? Tadeusza Pióro oraz Starosty Sanockiego ? Romana Koniecznego.
Najmłodsi uczestnicy zawodów strzeleckich w Sanoku
Przy okazji ?X Biegu Sokolego ? Niepodległościowego? zarząd TG ?Sokół? w Sanoku zorganizował i przeprowadził w dniu 7 listopada 2015 r. I Sokole Zawody Strzeleckie. Odpowiedzialnymi za przebieg zawodów byli druhowie: Radosław Broniewski (Komendant Drużyny Sokolej) oraz Aleksandra Kielar i Alicja Kielar ? doświadczone zawodniczki w tej dyscyplinie. Strzelanie przeprowadzono z pozycji: stojąc i leżąc na odległość 10 m z użyciem karabinów laserowych.
Tarnów
W Tarnowie i okolicach, gdzie działa już 10 gniazd „Sokoła”. Najwcześniej obchody upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości rozpoczęły się 8 listopada na cmentarzu w Łowczówku pod Tarnowem, gdzie uczczono legionistów oraz wszystkich, którzy polegli w walce o wolną Polskę. W uroczystościach PTG „Sokół-Świat Pracy”, był przede wszystkim reprezentowany przez Sekcję Strzelecką Oddziału w Pleśnej z prezesem Oddziału dh. Adamem Ciurejem na czele.
XX Bieg Sokołów z okazji Święta Niepodległości odbył się w Tarnowie. W Biegu wzięło udział prawie czterystu uczestników, którzy w środę przed południem pojawili się na starcie organizowanego już po raz dwudziesty Biegu Sokołów z okazji Święta Niepodległości. W jesiennej scenerii Parku Strzeleckiego zawodnicy rywalizowali na dystansach 3 km, 2 km, 1 km oraz najmłodsi na dystansie 500 metrów. Tego samego dnia miał miejsce niepodległościowy rajd nordic walking do Łowczówka, zorganizowany przez Sekcję Biegania i Nordic Walking tarnowskiego Towarzystwa. Nie mniej ciekawym akcentem obchodów był I Rowerowy Rajd Niepodległościowy zainicjowany przez reaktywowane Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół ? Świat Pracy?. Grupa rowerzystów wyjechała z płyty grybowskiego rynku by następnie dotrzeć pod pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej na Podchełmiu.
Sekcja Konna oddziału „Sokoła” w Grybowie biorąca udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości
Warto dodać, że obchody Narodowego Święta Niepodległości, odbyły się również w innych gniazdach „Sokoła”. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli o nich poinformować.
Źródło: strony gniazd sokolich/profile na facebooku