Odsłonięcie pomnika Błękitnej Armii w Lesznie!

W Lesznie (Wielkopolska) Błękitna Armia została uhonorowana pomnikiem. Pomnik został usadowiony na skwerze przy zbiegu ulic Lipowej, Starozamkowej i 17 Stycznia.

Jarosław Narkiewicz, przedstawiciel Polaków z Wileńszczyzny na uroczystościach

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele rządu, władz miasta, lokalnych stowarzyszeń oraz uczniowie leszczyńskich szkół. W leszczyńskich uroczystościach wziął również udział poczet sztandarowy TG „Sokół” w Lesznie wraz z prezesem Damianem Małecki. Wcześniej w leszczyńskim ratuszu odbyła się konferencja historyczna zorganizowana przez Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Miastem Leszno.

Haller należał do grona największych polskich dowódców XX wieku. Generał był ściśle związany z ruchem sokolim. Ogromne znaczenie miały jego zdolności organizacyjne, które wykorzystywał w trakcie tworzenia kolejnno150 Stałych Drużyn Sokolich, Błękitnej Armii w latach 1918-1919 r. i Armii Ochotniczej w 1920 r.

Pomnik Błękitnej Armii w Lesznie

Do kwietnia 1919 r. pod dowództwem gen. Józefa Hallera zorganizowano ok. 70 tys. oficerów i żołnierzy. Błękitna Armia była najlepiej wyposażoną jednostkę polską w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Posiadała czołgi, samoloty, wojska inżynieryjne, instrukcyjne, kawalerię, artylerię, szpitale polowe, jednolite umundurowanie (niebieskie mundury francuskie) i pełne uzbrojenie, które dostarczyli Francuzi. Nie bez znaczenia było bardzo wysokie morale ochotników.

Poczet sztandarowy TG „Sokół” w Lesznie podczas uroczystości (z prawej)

Błękitna Armia przywiozła do Polski taką ilość broni i materiałów wojskowych, że mogła z powodzeniem zaopatrzyć milionową armię. Przywieziono ok. 700 tys. karabinów, 4 tys. dział ciężkich, polowych i moździerzy, a także kilka tysięcy karabinów maszynowych, 250 czołgów, 3,5 tys. pojazdów mechanicznych, 7 w pełni wyposażonych eskadr lotniczych ze szkołą pilotów, mechaników i parkiem lotniczym, 10 pociągów pancernych, ogromne ilości amunicji, mundurów i butów, 7 w pełni wyposażonych szpitali, warsztatów wojskowych itp. Całość przetransportowano do przy pomocy ponad 300 wagonów pociągowych w 1919 roku.

Foto. Leszno.pl

Zostaw komentarz

komentarzy