Powstaje Narodowe Centrum Sokolstwa w Zakopanem! [155. rocznica powstania „Sokoła”]

U podnóża Tatr, w samym centrum Zakopanego, powstaje baza treningowo-szkoleniowa dla druhów i druhen wszystkich działających 60 gniazd sokolich w Polsce i na świecie. Projekt realizowany jest przy poparciu Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce.

Projekt Narodowego Centrum Sokolstwa w Zakopanem

W powstającym Narodowym Centrum Sokolstwa na blisko 6000 m2 (2 minuty od głównego deptaku, znanych wszystkim Krupówek) znaleźć się mają m.in. strzelnica, przestrzenie warsztatowe, treningowe, wykładowe i noclegowe. W skład kompleksu wejdą również w pełni wyposażone: sala kinowo-teatralna na 360 osób i kameralna sala kinowa na 60 osób. Całość zlokalizowana będzie w dwóch budynkach o kubaturze blisko 20 000 m3. Za realizację projektu odpowiedzialne jest Towarzystwa Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.

Liczymy, że to duży i ważny krok do rozszerzenia współpracy, wymiany wiedzy i integracji pomiędzy wszystkimi gniazdami „Sokoła”. Przestrzeń będzie też spełniała ważną rolę lokalną, miejsca aktywności mieszkańców, nawiązując do koncepcji przedwojennych Sokolni, zlokalizowanych nie tylko na terenie naszego kraju, ale również w wielu innych zakątkach świata. – mówi druh Adam Zaleski, wiceprezes TG „Sokół” w Zakopanem, odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Obecny wygląd obiektu przewidzianego na inwestycję

Projekt zakłada ochronę unikalnego dziedzictwa kulturalnego i historycznego jednej z najstarszych organizacji społecznych w Polsce – Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, a także propagowanie wartości sokolich oraz wspieranie rozwoju lokalnej aktywności społecznej mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Dzięki inwestycji w Zakopanem powstanie przestrzeń dedykowana historycznemu dziedzictwu kulturalnemu, aktywnemu spędzaniu czasu, rekreacji, wymianie wiedzy i wypoczynkowi. Stworzone zostanie miejsce do uprawiania sportu i rekreacji, z którego korzystać będą mogli sokoli z całego świata.

Obecnie działają już sala kinowo-teatralna i sala Kina Miejsce, zaawansowane są również prace budowlane związane z powstaniem strzelnicy. O postępach projektu będziemy na bieżąco informować!

Adam Zaleski

Zostaw komentarz

komentarzy