W Brwinowie planowane jest ustawienie rzeźby Ignacego Kozielewskiego – harcerza, działacza społecznego, jednego z najwybitniejszych członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Polsce. Zdjęcie przygotowywanej rzeźby na swoim profilu facebookowym udostępnił burmistrz gminy Brwinów.
W godzinach wieczornych 18 stycznia br. burmistrz gminy Brwinów (woj. mazowieckie, pow. pruszkowski) Arkadiusz Kosiński dodał na swoim profilu facebookowym zdjęcie przygotowywanej rzeźby Ignacego Kozielewskiego. Autorem rzeźby jest Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Z wpisu burmistrza (dostępnego w całości tutaj) dowiedzieć się można również, że rzeźba ta ma stanąć w pobliżu ronda imienia Kozielewskiego w Brwinowie, na skrzyżowaniu ulic Biskupickiej, Piłsudskiego i Armii Krajowej.
Rzeźba przedstawia Ignacego Kozielewskiego, ubranego w strój skautowski, siedzącego na kłodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy i turyści będą mogli usiąść obok tej wybitnej postaci.
W tym miejscu warto przybliżyć postać Ignacego Kozielewskiego. Urodził się on 15 stycznia 1882 roku w Starzenicach. Uczęszczał do gimnazjum w Piotrkowie Trybunalskim. Już w wieku młodzieńczym wykazywał się działalnością patriotyczną – organizował m.in. strajki szkolne przeciwko polityce rusyfikacyjnej zaborcy. Po latach trafił do Lwowa, gdzie wstąpił do gniazda Sokół-Macierz. We Lwowie także wraz z Andrzejem Małkowskim był jednym z organizatorów ruchu skautowego na ziemiach polskich.
Kozielewski jest m.in. autorem słów hymnu harcerskiego „Wszystko, co nasze, Polsce oddamy”. Oprócz tego napisał również wiele prac historycznych – pozwoliło mu to w 1923 roku uzyskać naukowy tytuł doktora. W 1929 roku przeniósł się do Brwinowa, gdzie kontynuował swoją karierę dziennikarską. Nadal pisał liczne artykuły dotyczące harcerstwa, pisał również wiersze. Wtedy też zaangażował się w działalność brwinowskiego gniazda TG „Sokół”. Przez pewien czas wydawał „Przewodnik Gimnastyczny Sokół”, był również autorem broszury „Wczoraj, dziś i jutro sokolnictwa”. Za swoją działalność w 1938 roku został odznaczony papieskim odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.
W czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie, kolportował również ulotki i prasę konspiracyjną. Po wojnie przeniósł się do Krzepic, gdzie w miejscowym gimnazjum uczył języka polskiego i rosyjskiego – był również dyrektorem szkoły. W ostatnich latach życia powrócił do kariery pisarza.
Po przejściu na zasłużoną emeryturę Kozielewski przeniósł się do Częstochowy, gdzie zmarł 9 lipca 1964 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na częstochowskim cmentarzu św. Rocha