Sokoli Fordońscy na uroczystościach 97. rocznicy Niepodległości Polski!

W Bydgoszczy 11 listopada 2015 r. odbyły się wojewódzkie uroczystości 97. Rocznicy Niepodległości Polski, w których uczestniczyła delegacja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera. Sokoli zostali zaproszeni na uroczystości przez Ewę Mes Wojewodę Kujawsko ? Pomorską, Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko ? Pomorskiego, Rafała Bruskiego Prezydenta Miasta Bydgoszczy i gen. broni Edwarda Gruszkę Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcę Garnizonu Bydgoszcz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

?Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was?

Papież Franciszek ? Watykan, 11.11.2015

Uroczyste obchody

Uroczystości rozpoczęły się w katedrze bydgoskiej. Mszy Św. przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa, który wygłosił bardzo pouczająca homilię, w nawiązaniu do tego, co aktualnie dzieje się w Polsce, odnoszącą się do historycznych wydarzeń i ideologii, które zmieniły świadomość narodów europejskich i zaciążyły na naszej kondycji moralnej wygłosił biskup Jan Tyrawa.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości, władze państwowe, samorządowe, posłowie, senatorowie, radni, młodzież szkolna, harcerska i sokola, organizacje patriotyczne, weterańskie, społeczno-kulturalne, tłumy mieszkańców Bydgoszczy, przemaszerowali niosąc sztandary, chorągwie oraz długą biało czerwoną polską flagę, na Plac Wolności pod Pomnik ?Civitas Bydgostiensis Libera? (Miasto Bydgoszcz Wolne).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pierwszy z prawej prezes TG „Sokół” Bydgoszcz-Fordon druh Andrzej Bogucki

Ukłon w stronę historycznych zasług „Sokoła”

Przedstawiciele władz wygłosili przemówienia, zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ?Civitas Bydgostiensis Libera?. W tym miejscu i w ten sposób, Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera wyraża serdeczne podziękowanie Panu Zbigniewowi Ostrowskiemu Wicemarszałkowi Województwa Kujawsko Pomorskiego za wygłoszenie, jak zawsze pięknej i merytorycznej patriotycznej przemowy, w której pamiętał o dokonaniach Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? i ich udziału w dzieło Niepodległości Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Dziękujemy Panie Marszałku!!! Po oficjalnych uroczystościach sokoli uczestniczyli w różnych i licznych przedsięwzięciach organizowanych przez ruch obywatelski w Bydgoszczy i  liczne grupy rekonstrukcyjne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niezwykłe słowa Papieża Franciszka

Warto dokonać zapisu kronikarskiego o pięknych słowa papieża Franciszka, które 11.11.2015 r. wypowiedział w Watykanie:

?Witam serdecznie pielgrzymów polskich. Dzisiaj w Polsce obchodzicie Święto Niepodległości. W kontekście tego wydarzenia pragnę wspomnieć to, co powiedział św. Jan Paweł II: ?Nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski (Warszawa, 2 VI 1979). Służąc Ojczyźnie, trwajcie w wierności Ewangelii i tradycji Ojców. Niech Bóg błogosławi Polskę i każdego z was. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – powiedział papież Franciszek.

Wspomnienie „Sokołów”

Sokoli Fordońscy przy ulicy Długiej 52 zapalili znicz pod tablicą gdzie wydano pierwszy numer ?Dziennika Bydgoskiego?, którego wydawcą był red. Jan Teska. W dworku ?Bogucice? na Tatrzańskim w Bydgoszczy, sokoli zorganizowali wieczór pamięci sokołów walczących o niepodległość Polski. Prezes Andrzej Bogucki przedstawił postaci małżeństwa sokołów red. Jana Teski i Jego żony Wincentyny.

sokbyd

Jan Teska, dziennikarz i działacz polityczny i społeczny. Ur. 16 VII 1876 r. w Chojnicach w pow. poznańskim wschodnim. Działacz ?Sokoła? najpierw gnieźnieńskiego (1905-1907), a następnie bydgoskiego aż do 1939 r. W latach zaboru działacz polityczny o zabarwieniu narodowo-demokratycznym, założył partię Narodowe Stronnictwo Ludowe. Od 1907 r. osiedlił się w Bydgoszczy, gdzie założył pismo ?Dziennik Bydgoski?, którego był redaktorem i wydawcą. Po I wojnie światowej na stałe złączył się z ruchem chrześcijańsko-demokratycznym. Należał do liderów ?Sokoła? pomorskiego, miał wielki wpływ na jego orientację ideową i sprawy organizacyjne. W l. 1926-1928 pełnił funkcję I wiceprezesa Dzielnicy Pomorskiej ZTG ?Sokół?. W Okręgu V bydgoskim pełnił funkcję wiceprezesa. Już w 1926 r. został wpisany  do ?Złotej Karty” ?Sokoła? Bydgoszcz I. W l. 1936-1939 był prezesem największego gniazda sokolego na Pomorzu – TG ?Sokół? I w Bydgoszczy. Początkowo był zwolennikiem współpracy z endencją, później skutecznie blokował wpływy ND w ?Sokole? pomorskim. Wpadł w ostry spór z endekami (w 1926 r. pobili go, gdy jechał na zebranie). Przyczynił się też do powstania w 1937 r. chadeckiego Stronnictwa Pracy. W czasie okupacji uczestniczył w ?Akcji N? Komendy Głównej ZWZ AK i w powstaniu warszawskim. Zmarł 24 III 1945 roku w Trojanowie k. Sochaczewa, 19 V tegoż roku został pochowany na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.

Wincentyna Teskowa z d. Winiewicz, działaczka narodowa i sokola. Ur. 29.09.1888 r. w Poznaniu, córka robotnika. Żona redaktora i działacza sokolego Jana Teski. Udzielała się aktywnie w Chrześcijańskiej Demokracji. Prezesowała żeńskiemu TG ?Sokół? VIII w Bydgoszczy; w gnieździe tym wiele członkiń i sokolic sympatyzowało z CHD (m.in. Zofia Piotrowska – sekretarz, Maria Szeliga – skarbnik). Pozostawała w opozycji do rządu. Zmarła 31 X 1957 r. w Warszawie.

(alb)

Zob. bliżej, Andrzej Bogucki, Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? na Pomorzu 1893-1939, Bydgoszcz 1997, s. 330-331.

Zobacz galerię zdjęć z bydgoskich obchodów na facebooku!

Zostaw komentarz

komentarzy