Sokoli fordońscy uczcili 95. rocznicę rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego!

W Bydgoszczy jak co roku uczczono Pamięć Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. W wojewódzkich i miejskich uroczystościach w 95. rocznicę rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 2013 r. uczestniczyła delegacja Towarzystwa Gimnastycznego Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera.

Organizatorem uroczystości był Oddział Kujawsko ? Pomorski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, które rozpoczęto Mszą Świętą w kościele garnizonowym. Po Mszy Św. odbyły się uroczystości przed jedynym w Polsce Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

Pomnik nieznanego Powstańca wielkopolskeigo

Przybyły delegacje organizacji patriotycznych i kombatanckich, orkiestra i kompania Wojska Polskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Po przemówieniach odbył się Apel Poległych, składano wieńce i kwiaty, odśpiewano Rotę. Po tych uroczystościach na budynku dawnej SP 8 obecnie UKW przy Placu Kościeleckich 8 została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca deportacje bydgoszczan podczas okupacji niemieckiej. Następnie w Sali im. Wojciecha Łochowskiego odbyło się plenarne posiedzenie Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w skład, którego wchodzą przedstawiciele organizacji patriotycznych i kombatanckich w tym sokoli.

pc270075

 

„Sokół” w Powstaniu

Jednym z punktów spotkania było uczczenie pamięci Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości prezes Andrzej Bogucki przypomniał publicznie o udziale sokolstwa w powstaniu i ich ważnej roli jaką odegrali dla niepodległości Polski. Przypomniał o poległych sokołach powstańcach, a także o tych, którzy przeżyli okres międzywojenny i zostali brutalnie zamordowani przez Niemców podczas drugiej wojny światowej.

(AS)

pc270070

Zostaw komentarz

komentarzy