Sokoli na kanonizacji dwóch Świętych Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II Wielkiego!

Delegacja Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera uczestniczyła w dniu 27.04.2014 r. w Watykanie w kanonizacji dwóch Świętych Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Święty Jan Paweł II Wielki, wywodził się z Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? w Wadowicach, gdzie w młodości ćwiczył gimnastykę i brał udział w działalności teatru tego gniazda. Jego wujowie i krewni też należeli do ?Sokoła?. Święty Jan Paweł II Wielki będąc papieżem został członkiem honorowym kilku gniazd sokolich m. in. Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon oraz Związku Towarzystw Gimnastycznych ?Sokół? w Polsce. Pielgrzymka trwała od 25.04.2014 r. do 30.04.2014 r.

Organizatorem pielgrzymki na kanonizację był Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego ?Martyria? i Fundacja „Wiatrak” na czele z ks. Krzysztofem Buchholzem prezesem Fundacji i Diecezjalnym Duszpasterzem Akademickim. Gniazdo TG ?Sokół? II Bydgoszcz Fordon im. gen. Józefa Hallera reprezentowali Katarzyna Bogucka i Bartłomiej Bogucki. Jednym z organizatorów pielgrzymki był ćwiczący i wywodzący się z tego gniazda sokolego kleryk Tomasz Wołoszynowski.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W piątek 25 kwietnia o 6.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Męczenników- Kalwaria Bydgoska ? Golgota XX wieku Bazylice Mniejszej w Bydgoszczy ? Fordonie, odbyła się Msza Św. dla 150 pielgrzymów udających się trzema autokarami na uroczystą Kanonizację Świętego Jana Pawła II Wielkiego. W Mszy Św. uczestniczyły też osoby odprowadzające pielgrzymów. Po czym odbył się sprawny  załadunek uczestników do autokarów i ruszono o 7.40 z Bydgoszczy ? Fordonu do Watykanu.

Uroczystą Mszę Św. w Watykanie celebrował papież Franciszek, koncelebrował papież senior Benedykt XVI, 100 kardynałów, ok. tysiąc biskupów i 6000 księży. Papież Franciszek, w obecności swego poprzednika Benedykta XVI, ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II. Wszyscy zwracają uwagę na niezwykłość i historyczność tego wydarzenia, w którym udział wzięło dwóch żyjących papieży, zaś dwóch kolejnych wyniesiono do chwały ołtarzy. W homilii papież Franciszek powiedział: „Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem”. „Nie wstydzili się ciała swego brata, ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa” ? dodał. Podkreślił następnie: „Byli to dwaj ludzie mężni, pełni męstwa Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia”.

p4270435

Uroczystość wyniesienia na ołtarze papieży Jana XXIII i Jana Pawła II została już okrzyknięta „kanonizacją stulecia”. Miliony ludzi śledziło uroczystość dzięki mediom. Komentatorzy podkreślają, że podobnego wydarzenia jeszcze w historii nie było. W Rzymie zgromadziło się blisko 800 tysięcy pielgrzymów. Wszyscy zwrócili szczególną uwagę na radosną dominującą obecność tysięcy polskich pielgrzymów w Rzymie.

Trasa bydgoskiej pielgrzymki franciszkańskiej przebiegała: z Bydgoszczy przez Niemcy, Berlin, Monachium, malownicze Alpy, do Włoch, do Asyżu, Rzymu, Watykanu  (kanonizacja papieży), San Giovanni Rotondo, Manoppello, Monte Sant’Angelo, Ankony, Padwy, do Austrii, Wiedenia, Czech do Polski  przez Bardo do Bydgoszczy. Razem 4900 kilometrów. Po powrocie do Polski odbyła się Msza dziękczynna fordońskich pielgrzymów w Sanktuarium Maryjnym w Bardzie na Dolnym Śląsku.

p4280541

Sokoli fordońscy wykonali dokumentację oraz wykonali liczne zdjęcia, pamiątkową ilustrację życia pielgrzymów, które nie było łatwe. Jak piszą m. in. ?Ciasne siedzenia w autokarze zajmowaliśmy przez co najmniej kilka dób, kolejki do łazienki były popularnym miejscem spotkań, rozmów, a spuchnięte stopy stały się znakiem rozpoznawczym naszej wesołej gromadki. Wiele by można wymieniać rozmaitych niedogodności, ale po co narzekać? Przykre rzeczy zdarzały się, by zaraz potem błyskawicznie ulecieć w niepamięć. Trzymała nas w dobrym humorze wiara i nadzieja, pomoc bliźnich, a także obecność Ducha Świętego. Wielu z nas uczestniczyło w wielu podróżach po Europie i doświadczało wielu uciążliwości, jednak ta wyprawa, z tak wspaniała załogą z autokaru numer 9, była naprawdę czymś wyjątkowym. Trzeba też wspomnieć o świetniej, perfekcyjnej organizacji wyprawy. Logistyka na szóstkę z plusem?.

(alb)

Zapraszamy do galerii na facebooku z wyprawy fordońskich „Sokołów”

Foto: Bartłomiej Bogucki.

Zostaw komentarz

komentarzy