Patrol historyczny Towarzystwa Gimnastycznego ?Sokół? II Bydgoszcz ? Fordon im. gen. Józefa Hallera zorganizował w dniach 31.10.2013 ? 02.11.2013 ?Sokoli Rajd Zaduszkowy?
, który miał na celu uczczenie świąt Wszystkich Świętych i Zaduszek, poprzez modlitwę i utrwalenie pamięci nieżyjących Sokołów i Sokolic. Modlono się za wszystkich zmarłych, poległych, zamordowanych i zakatowanych członków Sokolstwa Polskiego oraz Sokołów z innych krajów świata. W wigilię Wszystkich Świętych patrol historyczny Sokołów fordońskich rozpoczął symboliczny trzydniowy rajd, od odwiedzenia cmentarzy Kujaw i Ziemi Chełmińskiej, na których znajdują się groby sokołów, przed którymi modlono się, wspominano zasłużonych członków oraz zapalono znicze.
Rajd był symbolem pamięci o wszystkich nieżyjących Sokołach, których już dziesiątki tysięcy zmarło od momentu założenia w 1862 r. Sokolstwa. Poniżej przedstawiono jedynie te groby do których dotarł patrol historyczny Sokołów. Członkowie patrolu uczestniczyli w dwóch Mszach Św. 1.11.2013 r. w kościele w Bobrowie (miejscowości, k/ Brodnicy gdzie w majątku ziemskim wychowywał się Jan Zumbach – as lotnictwa Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, m. in. pilot sławnego Dywizjonu 303). W tej przeszło 750 letniej parafii, Mszę Świętą odprawił ks. prob. Roman Dobrzewiński. Natomiast 2.11.2013 r. Sokoli uczestniczyli w Mszy Św. u Salezjanów w parafii Św. Marka, którą odprawił Ks. Marian Krześniak SDB. Modlono się za zmarłych, Świętego Sokoła Świata Jana Pawła II Wielkiego ? członka honorowego ZTG ?Sokół? w Polsce, Prymasa Józefa Glempa ? członka honorowego ZTG ?Sokół? w Polsce, Naczelnika Tadeusza Kościuszkę, od 15.10.1898 r. do dnia dzisiejszego Patrona Sokolstwa Polskiego, Sokolego Generała Józefa Hallera oraz za wielu wybitnych nieżyjących Sokołów.
Poniżej prezentujemy wykaz wybranych grobów, tablic i miejsc pamięci poświęconych Sokołom, które odwiedził patrol historyczny.
dr Andrzej Bogucki