Spotkanie „Sokoła” w Wiedniu!

Wykład pt. „Ruch Sokoli wczoraj i dziś. Przykład patriotyzmu polskiego opartego na wierze katolickiej” wygłosi Damian Małecki, prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce podczas uroczystej gali, w sobotę 29 czerwca 2019 r. w Wiedniu. W trakcie uroczystości działacze „Sokoła Polskiego 1896” w Austrii odbiorą odznaczenia przyznane im przez Kapitułę Zaszczytnej Odznaki Sokoła.

Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się w sali „Emaus” przy Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu, jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski 1896“ w Austrii. Podczas uroczystości siedmioro działaczek i działaczy Sokoła Polskiego 1896 w Austrii otrzyma Zaszczytną Odznakę Sokoła, najwyższe odznaczenie ZTG „Sokół” w Polsce. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.00.

Współorganizatorem wydarzenia jest Porozumienie Patriotyczno-Chrześcijańskie, Związek Harcerstwa Polskiego Polska Drużyna Harcerska w Wiedniu oraz Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce. Portal wSokole.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

„Sokół” w Austrii

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski” w Wiedniu założono 15 lutego 1896 r. W 1925 r. polscy sokoli przyczynili się do powstania w Wiedniu pierwszej organizacji harcerskiej. W 1938 r. niemieckie władze nazistowskie zdelegalizowały gniazda „Sokoła” polskiego i czeskiego, a ich członków prześladowano.

Współczesne wiedeńskie gniazdo „Sokoła Polskiego 1896” wznowiło działalność 11 września 2000 r. Od 2004 r. gniazdo posiada nowy sztandar. Dzisiaj w ramach stowarzyszenia działają sekcje siatkówki i tenisa stołowego, które z powodzeniem rywalizują w swoich ligach z ich austriackimi odpowiednikami. Prezesem gniazda od powstania aż do dziś pozostaje druh Lech Krawczyk.

Zostaw komentarz

komentarzy