Szlakiem partyzanckim w Dębicy!

W sobotę 26 sierpnia Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dębicy oraz Dębiccy Patrioci organizują Pieszy Rajd Szlakiem Partyzanckim. Inicjatywa skierowana jest do mieszkańców Dębicy oraz okolic, zarówno młodszych jak i tych starszych. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z działalnością Polowej Drużyny Sokoła z Dębicy. Na zakończenie przewidziane jest spotkanie z uczestnikami bitwy partyzanckiej z sierpnia 1944 r., która była jednym z największych starć Armii Krajowej z okupantem niemieckim w Polsce południowo-wschodniej.

Historyczne spotkanie

Rajd rozpocznie się o godz. 15.00 przed Zespołem Szkół w Gumniskach, skąd uczestnicy Rajdu udadzą się w trasę. Punktem końcowym oraz miejscem zakończenia rajdu będzie polana Kałużówka, w okolicach której oddziały II Zgrupowania AK Obwodu Dębica od 23 do 24 sierpnia 1944 r. stoczyły największą bitwę partyzancką w Polsce południowo-wschodniej. Oddziałami tymi dowodził mjr Adam Lazarowicz, nauczyciel, a przed wojną kierownik szkoły w Gumniskach.

Poprzez wędrówkę po Szlaku Partyzanckim, uczestnicy rajdu chcą przypomnieć oraz uczcić Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego oraz ich  walkę z niemieckim okupantem. Bezpośrednio po rajdzie odbędzie się spotkanie pokoleń połączone z Wieczorem Partyzanckim. Na zakończenie marszu przewidziany został szereg dodatkowych atrakcji, m.in. ministrzelnica i wystawa historyczna. Swoją obecnością uczestników zaszczycą osoby, które bezpośrednio brały udział w wydarzeniach z sierpnia 1944 roku.

Do wzięcia udziału w obchodach ku czci bohaterów ziemi Dębickiej zaproszeni są wszyscy chętni mieszkańcy.

Współorganizatorami wydarzenia są:

Katolickie Centrum Edukacji ?KANA” w Dębicy
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Środowisko 5 Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

Dariusz Jedynak

Zostaw komentarz

komentarzy