Za nami pierwszy dzień zlotu w Pradze!

W przemarszu przez historyczne centrum Pragi uczestniczyło ponad 13 tys. sokołów z całego świata! Pochód trwał ponad dwie godziny! W XVI Wszechsokolskim Zlocie udział biorą przedstawiciele organizacji sokolich z 23 państw, w tym z Polski.

Replika pierwszego sztandaru gniazda czeskiego

Parada

Uczestnikom przemarszu towarzyszyły orkiestry, które rozstawione były co kilkaset metrów. Na całej trasie przemarszu defilujący sokoli byli witani owacyjnie przez mieszkańców Pragi oraz gości przybyłych z innych części kraju i zagranicy. Przemarsz wyznaczoną trasą, która kończyła się pod pomnikiem Jana Husa na pl. Staromiejskim. Na miejscu maszerujących witała czeska Sokokska Straż. W centralnej części placu rozstawiona została scena, z której przywitano uczestników. Po zakończeniu parady odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kardynała Dominika Duka. Nabożeństwo miało miejsce w monumentalnej katedrze św. Wita na królewskich Hradczanach.

Sokoli po pochodzie

Polacy na defiladzie

W defiladzie nie mogło zabraknąć sokołów z Polski. W pochodzie wzięli udział przedstawiciele Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce na czele z druhem prezesem Damianem Małeckim oraz wiceprezes druh dr Grzegorz Bielec, a także sekretarz generalny Halina Cichocka-Nowak. Ponadto Związek reprezentowali członkowie zarządu druhowie: Zbigniew Okorski, Jan Członkowski, Adam Skorupinski i Sławomir Czech. W przemarszu udział wzięli przedstawiciele 7 gniazd z Polski: Perkowa, Rzeszowa, Leszna, Warszawy, Brwinowa, Zbąszynia i Katowic.

Uczestnicy parady gromadzą się na miejscu zbiórki

Oficjalne otwarcie zlotu

Oficjalne otwarcie zlotu nastąpiło wieczorem w Teatrze Narodowym. Zgromadzonych przywitała prezeska Światowej Federacji Sokoła oraz „Sokoła” w Czechach Hana Moučkova. Na sali obecni byli dyplomaci oraz przedstawiciele parlamentu czeskiego. Dopełnieniem wieczoru było znakomite przedstawienie teatralne pt. Nasi furiaci, wystawione przez grupę sokołów czeskich aktorów-amatorów we współpracy z etatowym reżyserem Teatru Narodowego.

(dm)

Zostaw komentarz

komentarzy