„Archiwariacje”, czyli pierwszy krótkometrażowy film o „Sokole”!

Cieszymy się, że dzięki uprzejmości autorki p. Hanny Baron, możemy zaprezentować naszym czytelnikom trzyminutowy film o Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.

Ważna organizacja polska

Towarzystwo Gimnastyczne ?Sokół? było niezwykle ważną organizacją polską, istniejącą od drugiej połowy XIX wieku, krzewiącą ideę rozwoju sprawności fizycznej, a co za tym idzie zwiększanie potencjału paramilitarnego narodu polskiego. Na Górnym Śląsku towarzystwo to zaczęło funkcjonować stosunkowo późno, gdyż świadomość narodowa nie była wśród ludności tego regionu zbyt duża. Wpływ na zmianę tego stanu rzeczy mieli działacze spoza Śląska, tacy jak Poznaniak Józef Tucholski, który przyczynił się do powołania pierwszych gniazd sokolich na tym obszarze.

film1

?Sokół? na Górnym Śląsku, czyli szczytne ideały i rekreacyjny charakter

Niemniej jednak od końca XIX w., kiedy to powstało pierwsze gniazdo, do roku 1939 ruch Sokoli stał się niezwykle popularny i miał swoich entuzjastów nie tylko w miastach, ale niemal przy każdym większym skupisku ludzi ? przede wszystkim zaś miejscach pracy takich jak kopalnia, huta itp. Działalność ?Sokoła? w okresie gdy państwo polskie nie istniało miało charakter konspiracyjny i elitarny, co z całą pewnością w połączeniu ze szczytnymi ideałami  i rekreacyjnym charakterem stanowiło o atrakcyjności tego ruchu. Fakt, że wśród jego członków znajdowali się najwybitniejsi,  a zarazem najistotniejsi przedstawiciele polskiej społeczności na Śląsku, a więc Józef Rymer czy wreszcie Wojciech Korfanty, wskazuje na ogromną rolę jaką ?Sokół? odgrywał w rozniecaniu ?polskiego ducha?.

Film jest drugim odcinkiem programu ?Archiwariacje? i przedstawia zarys dziejów ?Sokoła? na Górnym Śląsku, wraz z jego specyfiką wynikającą z uwarunkowań historycznych tego regionu. Składa się z dwóch części, z czego druga ukaże się już wkrótce.

Hanna Baron

Zostaw komentarz

komentarzy